FXBZ7-63/3P
  • Pole Number: 3P
  • Rated Current: 6~63A
  • Rated Voltage: DC900V
  • Parameters
  • Pole Number: 3P
  • Rated Current: 6~63A
  • Rated Voltage: DC900V
◆Air temperature:operating temperoture-30C~+60C,storoge temperoture-40C~+70C
humidity of the wettest month at+20C
◆ Instllation category:Installation cotegory isⅡ、Ⅲ.
◆ Pollution level:Level 2.
◆Installation method It adopt the standard rail instllation of TH35-7.5 type.
significant shock and vibration.
  • ◆ Impulse withstand voltoge:8kV
  • ◆Current limit:3
  • ◆Mechanical life:10000 times
  • ◆ Electrical life:10000 times
  • ◆Standards compliant:GB14048.2、IEC60947-2、GB/T34581-2007
characteristics are as follows:
positive/negative in DC system.
has time delay overload protection and instantaneous protection functions.
the handle is in the OFF position.
break critical current(DC).
◆Good reliability:Suitable for all possible low voltage DC applications.Such as under 300V AC system and DC trains,DC power grid,